Kapat !
Perşembe , Mayıs 25 2017
Anasayfa / İş ve Kariyer / Sanovel İlaç, Pfizer’a mı satıldı?

Sanovel İlaç, Pfizer’a mı satıldı?

Erol Toksöz tarafından 1983’te kurulan Sanovel İlaç’ın satışı konusunda ailenin istekli olduğu uzun zamandır konuşuluyordu. Şu anda sektörde Sanovel’in durumuyla ilgili iki söylenti dolaşıyor. Birinci iddiya göre bir bilgi odası kuruldu ve gelecek hafta talipli kuruluşlar bu odada çahşmaya başlayacak, ikinci söylentiye göre ise şirketin hissedarları Pfizer ile 1-1,2 milyar dolar değer üzerinden el sıkıştı.

Sanovel ilac

300 şirketin faaliyet gösterdiği Türk ilaç sektöründeki yerli ilaç şirketlerinin birçoğu uluslararası şirketler tarafmdan satın alındı. Son olarak ise Toksöz Holding şirketlerinden Sanovel llaç’m satıldığı ya da satılmak üzere olduğu konuşuluyor.

ABD’li yatırım bankası JP Morgan Chase ve İstanbul merkezli Al-pacar Associates’ın danışmanlığında süren görüşmelerle ilgili iki söylenti var. Birinci söylentiye göre, danışman kuruluş bilgi odası hazırladı ve gelecek haftadan itibaren talipli kuruluşlar bu odaya girip çalışma yapacaklar. İkinci söylentiye göre ise şirketin hissedarları Amerikalı Pfizer ile el sıkışmış durumda. Amerikalı devin Sanovel için 1-1,2 milyar dolar arasında ödeme yapacağı söyleniyor.

Sanovel İlaç, 1983 yılında Erol Toksöz tarafından kuruldu. Üretim yolculuğuna Şişli1 de beş personel ile başlayan Sanovel, bugün 125 bin metrekare arsa üzerinde 59 bin metrekare kapalı alanı olan bir tesisi ve 4 bin çalışanı bulunan bir şirkete dönüştü.

Erol Toksöz, 2000 yılında şirketlerini holding çatısı altına sokmuştu. Toksöz Ailesi’nin ikinci kuşağının yönetimde söz sahibi olmasının ardından gıda alanında da yatırım yapıldı. Grup, 2007 yılında Tadelle ve Sarelle markalarının sahibi Sanset Gıda’yı alarak gıda sektöründe de etkin hale geldi. Ancak gıda alanında daha da büyümek isteyen Erol Toksöz’ün oğullan Ahmet ve Zafer Toksöz. 2009 yılında gruptaki görevlerinden ayrılarak bu alana yatınm yaptılar.

İKİNCİ KUŞAK GIDAYI SEVDİ

İki kardeş önce Fermet Gıda’yı kurarak L’era Fresca adında bir dondurma markası yarattı. L’era Fresca tahmin ettikleri gibi hızla büyüdü. Ardından bir de enerji yatırımı yaptılar. Ancak 2012 yılının başında Erol Toksöz geçirdiği kalp krizi sonucu vefat etti. Bunun üzerine holdinge geri dönen iki kardeş el ele vererek şirketi yönetmeye başladı. Daha o günlerde Sanovel tlaç’ı satacakları yönünde söylentiler ağızlarda dolaşmaya başladı. Ahmet ve Zafer Toksöz kardeşler bunun doğru olmadiğim söylediler ve dahası biyolojik ilaç konusunda çalışmalara başladıklarını her platformda dile getirerek söylentileri yalanladılar.

İki kardeş, bu arada gıda alanındaki yatırımlarını da sürdürdü. Bu süreçte yılın başında İtalya’nın 150 yıllık çikolata markası Pernigotti, Toksöz Holding bünyesine katıldı.

NEDEN SATIYORLAR?

Bu satın almanın ardından ise iki kardeşin ilaç sektöründen çıkmak istediklerine yönelik sinyaller gelmeye başladı. Önce holding olarak ilaç şirketini satmak için yatırım ve danışmanlık şirketleriyle görüşmelere başlandığı bilgisi geldi.

Yabancı ilgisi ve gıda, enerji gibi sektörlere odaklanmak isteyen Toksöz kardeşler, yabancı ilgisine kayıtsız kalamadı. Devletin indirimli fiyatları, ruhsat alımındaki gecikmeler gibi faktörlerin de Toksöz kardeşleri ilaç işinden soğuttuğu söyleniyor.

GRUPTA HANGİ ŞİRKETLER VAR?

Toksöz Holding, 2000 yılında Erol Toksöz tarafından kuruldu. Holding bünyesinde, Sanovel ilaç yanında, Galenos ve Yaset Eczacılık Depolan ve Sanset Gıda bulunuyor. Sanovel İlaç, IMS verilerine göre, Türk ilaç sektöründe satış gelirlerinde ilk 10 firma arasında yer alıyor. Sanovel’in satılması durumda ilk 10’daki Türk şirket sayısı Abdi İbrahim ve Bilim ilaçla sınırlı kalacak.üye

Bunu da İnceledinizmi ?

Gönül Kolat – Muhafazakar giyime tasarımcı dokunuşu

1987 doğumlu genç bir kadın Gönül Kolat. Kadıköy Moda Lisesi ve Marmara Üniversitesi Tekstil Moda …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir